Pas i mačka ne moraju uvek biti zakleti neprijatelji. Brojni su primeri koji to i dokazuju. Ukoliko niste ljubitelj samo jedne ili druge životinje ili ako želite da u domu imate i psa i mačku uz malo truda i upornosti postićićete da ove životinje žive u slozi ili bar da nauče da žive zajedno bez stalnih sukoba. Predstavljamo vam nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da se pripremite i bez većih problema prebrodite prvo upoznavanje.
Mnoga istraživanja su pokazala da će se mačka i pas najbolje slagati kad se upoznaju dok su još maldi, jer će se upoznati sa govorom tela ovog drugog, koji je i najčešće uzrok mnogih sukoba. Osim toga na slaganje ove dve životinje dosta će uticati koji je ljubimac prvi stigao u dom, kao i koja su rase.
1.Ne požurujte prvi susret
Odredite poseban prostor u kojem će novi ljubimac boraviti prvih nekoliko dana po dolasku – deo stana u kojem se neće sresti sa drugom životinjom. Ostavite i psu i mački dovoljno prostora i vremena da upoznaju okolinu i da se naviknu na miris i zvuke na novog „cimera“. Nekada će sami prići jedno drugom. Svako požurivanje novog poznanstava može imati konrta efekat.
2.Posvetite dovoljno pažnje i psu i mačke
Ne dozvolite da se osećaju zapostavljeno provodite dovoljno vremena u igri sa obe životinje. Posvetite dovoljno pažnje i mački i psu. Ne zanemarujte starog ljubimca kako bi više pažnje mogli posvetiti novom. Neka se osećaju jednako voljenim, kako ne bi došlo do ljubomornih scena.
3. Obezbedite ljubimcima posebne prostorije u kojima će boraviti
Mačka, bilo da je već duže vaš ljubimac ili da je tek stigla u dom, treba da ima odvojeno mesto za boravak. To mesto ne treba da bude dostupno psu. U tu sobu stavite pesak za mačku, krevet, posude za hranu i vodu, igračke i penjalice. Mačka će se osećati sigurnije prilikom upoznavanja sa psom ukoliko bude znala da ima mesto gde se može sakriti, a koje psu nije dostupno. Psima je potrebno nametnuti autoritet dok je mačkama potrebno obezbediti siguran kutak.
4.Dobro isplanirajte prvi susret
Psa držite na povocu, jer nikada ne možete biti potpuno sigurni kako će dočekati novog cimera, a mački uvek obezbedite odstupnicu i bezbedno mesto na koje može da pobegne ako oseti strah. Životinje, u početku, nikada ne ostavljajte bez nadzora. Dozvolite im da odmere pogledom jedna drugu (za početak nekada je i to dovoljno), da se onjuše. Pažljivo posmatrajete govor tela i psa i mačke, a ako primetite znake agresivnosti, kao što su režanje, rogušenje i keženje zuba razdvojite ih. Dobro ponašanje, naravno nagradite pohvalama ili poslasticom.
5. Prvi susret ne treba da traje dugo
Prvi susret ne treba dugo da traje. Dužina susreta zavisiće od ponašanja,dovoljno je da se životinje sretnu, odmere ili onjuše i polako savladaju strah. Zatim organizujte susrete više puta dnevno, uvek uz nadzor. Ukoliko se pas i mačka osećaju ugodno tokom druženja postepeno produžite vreme trajanja susreta.
I kada se životinje bolje upoznaju ipak ih ne ostavljajte same dok ne budete sigurni da su opušteni jedno uz drugo i da neće nastati problemi. Potrudite se da u kući mačka ima bezbedno mesto gde će skočiti ako je pas napadne. Takođe, napravite mesta u kući gde će posebno biti mačka, a posebno pas. Osim toga pas i mačka treba da jedu odvojeno, u odvojenim prostorijama. Mačke nisu zainteresovane za pseću hranu, ali njihova hrana sa više proteina i masti je veoma primamljiva za psa. Pas će uvek hteti da jede mačiju hranu pa zbog mira u kući ma koliko veliko prijateljstvo između psa i mačke bilo, neka posude za hranu budu na bezbenom odstojanju.
Kakav će krajnji ishod ovog poznanstva biti nikada se sa sigurnošću ne može tvrditi. U većini slučjeva ove dve životinje vremenom se naviknu jedno na drugo – ili postanu prijatelji ili pak nauče da se ignorišu sa poštovanjem.
foto: dogshow.com
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.