Osnovu jelovnika papagaja čini semenska hrana, tj mešavine zrnastog semenja. Semensku hranu dobro je dopuniti voćem, povrćem i zelenišom, kako bi se postigla uravnotežena ishrana i obezbedile sve neophodne hranjljive materije belančevine, ugljeni hidrati, masti, vitamine i minerali.
Osnovna pravila:
- Naviknite ljubimca na novu hranu – Često sedešava da papagaj nije naviknut na voće i povrće u ishrani. Ljubimca polako i strpljivo treba „upoznati“ sa novom hranom. Ljubopitiv karakter papagaja u ovom slučaju se može iskoristiti. Hranu je dobro servirati na kreativan način, npr. okačiti parče voća i povrća u kavez ili staviti hranu u neku šarenu posudu koja će papagaju sigurno privući pažnju. Međutim, uvek treba imati u vidu da su papagaji karakterne ptice i da se ne mogu prisliti na bilo šta, ukoliko to ne žele. Ako nešto ne voli, ili mu se ne sviđa, sigurno je da to neće nikada prihvatiti.
- Sveže je bolje od kuvanog – dnevni jelovnik papagaja obogaćen povrćem i voćem obezbediće pernatom ljubimcu dosta vitamina i minerala. Uvek je bolje ljubimcu ponuditi sveže voće i povrće, jer termičkom obradom ove namirnice gube mnoge dragocene nutritijente. Od povrća u sirovom obliku papagaju se može dati: spanać, plavi patlidžan, grašak, mladi kukuruz, šargarepa, tikvice, paradajz, celerova stabljika, paprika,itd. Od voća : svež ananas, kajsija, jabuka, banana, kruška, kupina, sveža smokva, malina, višnja, oljušten kivi, oguljen mango, mandarina, pomorandža, dinja, breskva, papaja…
- Odgovarajuća porcija -komadi voća i povraća koji se serviraju ptici treba da budu odgovarajući za njihovu veličinu i vrstu, naročito onim vrstama koji hranu konzumiraju pomoću noge. Svi veliki kao i većina srednjih vrsta papagaja konzumira hranu nogom, pa se preporučuje da im sveža hrana bude servirana u kriškama ne većim od 3-4cm dužine, kako bi mogli da ih drže. Za male papagaje i one koji ne koriste nogu kao pomagalo pri jelu hranu je potrebno sitnije iseckati i servirati je u posudi.
- Orašasti plodovi – povremeno, u malim količinama dozvoljeno je papagajuma dati i orašaste plodove: očišćeni kikiriki, brazilski orah, lešnike…
- Voda –sveža i čista voda je obavezna. Vodu treba manjati jedanom dnevno, ali kada su velike vrućine i češće zbog algi koje se homogenizuju na obodima pojilice. Imajte u vidu da su male ptice su izuzetno osetljive na nedostatak vode za piće.
Namirnice koje mogu biti opasne po zdravlje papagaja i koje treba potpuno isključiti:
- Sveže povrće iz porodice kupusa, sirov i zelen krompir, svež pasulj i list zelene salate mogu stvoriti probleme jer su za pticu teško ili potpuno nesvarljive.
- Pojedine vrste voće takođe mogu izazvati brojne probleme sa varenjem, a to su grejpfrut, limun i šljiva
- Namirnice koje sadrže supstance toksične za papagaja: avokado, luk, seme jabuke i pečurke
- Hrana ne sme biti začinjena i slana. Sveže voće i povrće uvek treba oprati u mlakoj vodi i osušiti, začine izostavite, jer mogu ozbiljno ugroziti zdravlje vašeg ljubimca.
- Hladna hrana koja dolazi direktno iz frižidera
- Vruća ili vrela hrana
- Zašećerena hrana, čokolada, slatko kremovi, kolači i ostali tipovi slatkiša;
- Mast i masna hrana
- Alkoholna pića, uključujući pivo
- Kafa i gazirana pića
a,slanina je nesto najbolje za ptice uopste a kao ne valja masno,pticama se daje i srz kostiju pilecih ljuta paprika a to ne videh ovde nigde.
A grožđe nigde nisam videla dali sme ili nesme inace ja imam papagaje tigrice